Rohm Semiconductor MCR10EZPF1652
MCR10EZPF1652 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1652
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1652.pdf
Availability of MCR10EZPF1652
QUANTITY
MCR10EZPF1652 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1652
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1652
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1652
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1652 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1652 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1652
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 56VQFN datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HFP09H/AE09G/HFP09H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 7/32" 6.69" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC ENERGY METERING SPI 24SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf