Rohm Semiconductor MCR10EZPF1653
MCR10EZPF1653 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1653
Brief Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1653.pdf
Availability of MCR10EZPF1653
QUANTITY
MCR10EZPF1653 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1653
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1653
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1653
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1653 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1653 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1653
IC QUAD RS485 DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC088S102 datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH 3/4" X 60YD WHT datasheet.pdf
2POS INLINE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG BROWN 100' datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUSTABLE ROD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf