Rohm Semiconductor MCR10EZPF1873
MCR10EZPF1873 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1873
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1873.pdf
Availability of MCR10EZPF1873
QUANTITY
MCR10EZPF1873 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1873
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1873
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1873
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1873 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1873
TERM FUSE BLOCK 18-8AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NO .1A PIN PLNGR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 42VWM 72VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.9A TO220-FP datasheet.pdf