Rohm Semiconductor MCR10EZPF1912
MCR10EZPF1912 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1912
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1912.pdf
Availability of MCR10EZPF1912
QUANTITY
MCR10EZPF1912 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1912
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1912
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1912
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1912 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1912 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1912
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 320MW SOD323 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 8"W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf