Rohm Semiconductor MCR10EZPF1914
MCR10EZPF1914 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1914
Brief Description
RES SMD 1.91M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1914.pdf
Availability of MCR10EZPF1914
QUANTITY
MCR10EZPF1914 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1914
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1914
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1914
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1914 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1914 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1914
IDC CABLE - CKR10G/AE10G/CKR10G datasheet.pdf
BATTERY PACK 10.8V 1000MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 20POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONN PLUG FEM 3POS 16AWG 10M datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.40A HOLD datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1500V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
CONN N JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf