Rohm Semiconductor MCR10EZPF1964
MCR10EZPF1964 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1964
Brief Description
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1964.pdf
Availability of MCR10EZPF1964
QUANTITY
MCR10EZPF1964 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1964
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1964
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1964
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1964 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1964 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1964
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN TAB HSG .250 8POS NATRL datasheet.pdf
PWR CONN RCPT R/A T/H GOLD 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 360 MOHM datasheet.pdf
NSCC RCPT HSG 1.5 GRY 2CKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf