Rohm Semiconductor MCR10EZPF2050
MCR10EZPF2050 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2050
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2050.pdf
Availability of MCR10EZPF2050
QUANTITY
MCR10EZPF2050 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2050
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2050
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2050
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2050 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2050 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2050
CORD BANANA PLUG R/A 48" BLK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 5.12" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf