Rohm Semiconductor MCR10EZPF2102
MCR10EZPF2102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2102
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2102.pdf
Availability of MCR10EZPF2102
QUANTITY
MCR10EZPF2102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2102
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2102
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2102
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2102 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2102
JUMPER-H2730TR/C2016N/H2730TR 6" datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.17A 510 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2C, 2-COI datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F PC datasheet.pdf