Rohm Semiconductor MCR10EZPF2400
MCR10EZPF2400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2400
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2400.pdf
Availability of MCR10EZPF2400
QUANTITY
MCR10EZPF2400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2400
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2400
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2400
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2400 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2400
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI+ 20-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS232C datasheet.pdf
LENS CLEAR RND FOR/LUXEON REBEL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf