Rohm Semiconductor MCR10EZPF2491
MCR10EZPF2491 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2491
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2491.pdf
Availability of MCR10EZPF2491
QUANTITY
MCR10EZPF2491 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2491
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2491
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2491
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2491 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2491 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2491
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PROCRIMPER DIE datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf