Rohm Semiconductor MCR10EZPF2493
MCR10EZPF2493 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2493
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2493.pdf
Availability of MCR10EZPF2493
QUANTITY
MCR10EZPF2493 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2493
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2493
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2493
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2493 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2493 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2493
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
COVER USED WITH KIT DS301 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 600W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf