Rohm Semiconductor MCR10EZPF2552
MCR10EZPF2552 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2552
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2552.pdf
Availability of MCR10EZPF2552
QUANTITY
MCR10EZPF2552 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2552
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2552
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2552
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2552 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2552 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2552
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1505TR 8" datasheet.pdf
IC HOT SWAP PWR MGR 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.2A 16LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS3/8 3 2-8 datasheet.pdf
SPRING TERMINAL BLOCK 2C GRN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO221AC datasheet.pdf