Rohm Semiconductor MCR10EZPF2740
MCR10EZPF2740 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2740
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2740.pdf
Availability of MCR10EZPF2740
QUANTITY
MCR10EZPF2740 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2740
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2740
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2740
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2740 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2740
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1.5K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf