Rohm Semiconductor MCR10EZPF2870
MCR10EZPF2870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2870
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2870.pdf
Availability of MCR10EZPF2870
QUANTITY
MCR10EZPF2870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2870
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2870
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2870 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2870
MIC COND ANALOG OMNI -53DB datasheet.pdf
RECEPTACLE DIP SOCKET 20POS .3" datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.1A 226 MOHM datasheet.pdf