Rohm Semiconductor MCR10EZPF2871
MCR10EZPF2871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2871
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2871.pdf
Availability of MCR10EZPF2871
QUANTITY
MCR10EZPF2871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2871
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2871
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2871
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2871 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2871
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
SPARE 90-DEG ACT'R datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
MODULE SCR 320A MAGN-A-PAK datasheet.pdf