Rohm Semiconductor MCR10EZPF3162
MCR10EZPF3162 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3162
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3162.pdf
Availability of MCR10EZPF3162
QUANTITY
MCR10EZPF3162 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3162
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3162
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3162
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3162 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3162 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3162
RELAY SSR 12A 100VDC DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf