Rohm Semiconductor MCR10EZPF3242
MCR10EZPF3242 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3242
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3242.pdf
Availability of MCR10EZPF3242
QUANTITY
MCR10EZPF3242 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3242
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3242
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3242 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3242
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3064DFBCKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 5 (4 + 1 Power) Position Solder Cup datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE GEN 10KV 100MA AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf