Rohm Semiconductor MCR10EZPF3742
MCR10EZPF3742 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3742
Brief Description
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3742.pdf
Availability of MCR10EZPF3742
QUANTITY
MCR10EZPF3742 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3742
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3742
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3742 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3742
FILTER 3-LINE 300VAC 36A PANEL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 28-DIP datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SSOP TO 24DIP 0.3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A T1 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf