Rohm Semiconductor MCR10EZPF3920
MCR10EZPF3920 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3920
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 392 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3920.pdf
Availability of MCR10EZPF3920
QUANTITY
MCR10EZPF3920 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3920
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3920
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3920
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3920 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3920 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3920
FIXED IND 90NH 33A SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 275A 32V FAST datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 56 UH 25% datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf