Rohm Semiconductor MCR10EZPF3921
MCR10EZPF3921 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF3921
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF3921.pdf
Availability of MCR10EZPF3921
QUANTITY
MCR10EZPF3921 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF3921
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF3921
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF3921
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF3921 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF3921 Details Description
Related parts for MCR10EZPF3921
CONN HEADER 66POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
ADM10T/AE10G/ADM10T datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 6.3"L X 4.06"W datasheet.pdf
IC GATE DRIVER DUAL 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf