Rohm Semiconductor MCR10EZPF39R2
MCR10EZPF39R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF39R2
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF39R2.pdf
Availability of MCR10EZPF39R2
QUANTITY
MCR10EZPF39R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF39R2
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF39R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF39R2
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF39R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF39R2 Details Description
Related parts for MCR10EZPF39R2
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 160KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ACCY MISC 136 PD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf