Rohm Semiconductor MCR10EZPF4222
MCR10EZPF4222 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF4222
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF4222.pdf
Availability of MCR10EZPF4222
QUANTITY
MCR10EZPF4222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF4222
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF4222
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF4222
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF4222 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF4222 Details Description
Related parts for MCR10EZPF4222
IC INVERTER HEX 5V SCHMITT 14SOI datasheet.pdf
KIT EVAL LM3S11968 CODE COMPOSER datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE CLEAR datasheet.pdf
IC SW LOW EMI CURR SENSE D2PAK-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 242 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 54MM datasheet.pdf