Rohm Semiconductor MCR10EZPF51R1
MCR10EZPF51R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF51R1
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF51R1.pdf
Availability of MCR10EZPF51R1
QUANTITY
MCR10EZPF51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF51R1
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF51R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF51R1
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF51R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF51R1 Details Description
Related parts for MCR10EZPF51R1
IC REG LDO 1.65V 3A SPAK-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 1A datasheet.pdf