Rohm Semiconductor MCR10EZPF5493
MCR10EZPF5493 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5493
Brief Description
RES SMD 549K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5493.pdf
Availability of MCR10EZPF5493
QUANTITY
MCR10EZPF5493 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5493
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5493
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5493
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5493 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5493 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5493
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE SELECT 36-SSOP datasheet.pdf
IC REG BUFFER 26BIT 56HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 44 SILVER datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf