Rohm Semiconductor MCR10EZPF5620
MCR10EZPF5620 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5620
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5620.pdf
Availability of MCR10EZPF5620
QUANTITY
MCR10EZPF5620 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5620
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5620
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5620
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5620 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5620 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5620
CAP TRIMMER 0.4-10PF 200V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 36POS 0.5MM 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 230MA 1.85 OHM datasheet.pdf