Rohm Semiconductor MCR10EZPF5900
MCR10EZPF5900 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5900
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5900.pdf
Availability of MCR10EZPF5900
QUANTITY
MCR10EZPF5900 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5900
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5900
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5900
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5900 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5900 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5900
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf