Rohm Semiconductor MCR10EZPF59R0
MCR10EZPF59R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF59R0
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF59R0.pdf
Availability of MCR10EZPF59R0
QUANTITY
MCR10EZPF59R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF59R0
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF59R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF59R0
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF59R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF59R0 Details Description
Related parts for MCR10EZPF59R0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 26POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf