Rohm Semiconductor MCR10EZPF6981
MCR10EZPF6981 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF6981
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF6981.pdf
Availability of MCR10EZPF6981
QUANTITY
MCR10EZPF6981 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF6981
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF6981
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF6981
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF6981 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF6981 Details Description
Related parts for MCR10EZPF6981
CONN FFC HEADER 3POS 2.54MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS ROUND CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 0.4-2A OCP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf