Rohm Semiconductor MCR10EZPF8203
MCR10EZPF8203 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF8203
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF8203.pdf
Availability of MCR10EZPF8203
QUANTITY
MCR10EZPF8203 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF8203
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF8203
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF8203
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF8203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF8203 Details Description
Related parts for MCR10EZPF8203
CONN HEADER 56POS .100 R/A DL datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf