Rohm Semiconductor MCR10EZPF8872
MCR10EZPF8872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF8872
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF8872.pdf
Availability of MCR10EZPF8872
QUANTITY
MCR10EZPF8872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF8872
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF8872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF8872
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF8872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF8872 Details Description
Related parts for MCR10EZPF8872
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 0804 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf