Rohm Semiconductor MCR10EZPF90R9
MCR10EZPF90R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF90R9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF90R9.pdf
Availability of MCR10EZPF90R9
QUANTITY
MCR10EZPF90R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF90R9
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF90R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF90R9
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF90R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF90R9 Details Description
Related parts for MCR10EZPF90R9
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 40A DC datasheet.pdf
HOOK INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CRIMPING DIE (MMT-C-534-E1) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf