Rohm Semiconductor MCR10EZPJ153
MCR10EZPJ153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ153
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ153.pdf
Availability of MCR10EZPJ153
QUANTITY
MCR10EZPJ153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ153
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ153
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ153
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ153 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ153
THERM NTC 10K OHMS 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO-247AC datasheet.pdf
RCPT MALE 5POS RECT FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 25X60" A VFN datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL DSC 3300A 3400V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf