Rohm Semiconductor MCR10EZPJ1R2
MCR10EZPJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ1R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ1R2.pdf
Availability of MCR10EZPJ1R2
QUANTITY
MCR10EZPJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ1R2
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ1R2
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ1R2 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ1R2
MOSFET N-CH 50V 8.2A I-PAK datasheet.pdf
FERRULE 0.75MM 18 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf