Rohm Semiconductor MCR10EZPJ1R8
MCR10EZPJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ1R8
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ1R8.pdf
Availability of MCR10EZPJ1R8
QUANTITY
MCR10EZPJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ1R8
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ1R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ1R8
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ1R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ1R8 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ1R8
IC INDCT LOAD/RELAY DRVR SOT23 datasheet.pdf
CONN FPC 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
ATP TOOLING KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW UMD2 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf