Rohm Semiconductor MCR10EZPJ1R8
MCR10EZPJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ1R8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ1R8.pdf
Availability of MCR10EZPJ1R8
QUANTITY
MCR10EZPJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ1R8
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ1R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ1R8
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ1R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ1R8 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ1R8
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 22PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
LOCKING CLIP HSG datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V I2PAK datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 35 OHM 27LBGA datasheet.pdf