Rohm Semiconductor MCR10EZPJ200
MCR10EZPJ200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ200.pdf
Availability of MCR10EZPJ200
QUANTITY
MCR10EZPJ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ200
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ200
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ200 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ200
FIXED IND 3.3UH 1.85A 35 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 100MA DO35 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf