Rohm Semiconductor MCR10EZPJ224
MCR10EZPJ224 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ224
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ224.pdf
Availability of MCR10EZPJ224
QUANTITY
MCR10EZPJ224 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ224
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ224
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ224 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ224 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ224
KWIK NUT 0.860" M10 datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 20-22 AWG datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLU SHLD 1000' datasheet.pdf
CHOKE DOUBLE 56MH 0.5A HORIZ datasheet.pdf