Rohm Semiconductor MCR10EZPJ270
MCR10EZPJ270 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ270
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ270.pdf
Availability of MCR10EZPJ270
QUANTITY
MCR10EZPJ270 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ270
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ270
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ270 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ270
TRANS NPN 40V 30A TO-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE 15A FASTON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 15A/45A WPAK datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO N JACK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
2,2UF 50V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf