Rohm Semiconductor MCR18ERTF1002
MCR18ERTF1002 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1002
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1002.pdf
Availability of MCR18ERTF1002
QUANTITY
MCR18ERTF1002 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1002
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1002
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1002 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1002
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 100mA 16-SOIC N datasheet.pdf
IC GATE DVR 4A INV 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
LED 9MM PMI G 6V BLK HSG W GASKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 28POS datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 10"L X 7.09"W datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR GOLD 4POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 70POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf