Rohm Semiconductor MCR18ERTF1151
MCR18ERTF1151 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1151
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1151.pdf
Availability of MCR18ERTF1151
QUANTITY
MCR18ERTF1151 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1151
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1151
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1151 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1151
PCB COPPER CLAD POS 12X18"1 SIDE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY EYEMAX 4X 3M W/SCREWS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 60A 198W datasheet.pdf
IC FM RADIO RECEIVER 20QFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL SKT SLD CUP datasheet.pdf