Rohm Semiconductor MCR18ERTF1182
MCR18ERTF1182 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1182
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1182.pdf
Availability of MCR18ERTF1182
QUANTITY
MCR18ERTF1182 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1182
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1182
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1182
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1182 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1182 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1182
FILTER RFI HI PERFORM .250 6A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 4A SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL .9MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 610MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC LED DRIVER 36CH CC PWM 48TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf