Rohm Semiconductor MCR18ERTF1201
MCR18ERTF1201 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1201
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1201.pdf
Availability of MCR18ERTF1201
QUANTITY
MCR18ERTF1201 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1201
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1201
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1201
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1201 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1201 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1201
CONN RECEPT/CAP 36 POS MINI RECT datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 200KHZ 4-CH 48-TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 82 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENS 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC FPGA 161 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf