Rohm Semiconductor MCR18ERTF1404
MCR18ERTF1404 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1404
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1404.pdf
Availability of MCR18ERTF1404
QUANTITY
MCR18ERTF1404 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1404
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1404
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1404 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1404 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1404
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOD PWR INLET W/SW PCB 1.5-2 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR datasheet.pdf
LOW AGL RING 150MM 60DEG RED datasheet.pdf