Rohm Semiconductor MCR18ERTF1431
MCR18ERTF1431 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1431
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1431.pdf
Availability of MCR18ERTF1431
QUANTITY
MCR18ERTF1431 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1431
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1431
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1431
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1431 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1431 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1431
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 11.7A 2X2 4-MFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 1000OHM 25C datasheet.pdf
RES 270K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
3/4" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf