Rohm Semiconductor MCR18ERTF14R0
MCR18ERTF14R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF14R0
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF14R0.pdf
Availability of MCR18ERTF14R0
QUANTITY
MCR18ERTF14R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF14R0
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF14R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF14R0
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF14R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF14R0 Details Description
Related parts for MCR18ERTF14R0
CONN SPADE 16-22 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
22000UF 10V 30X30MM 85C 12000H datasheet.pdf