Rohm Semiconductor MCR18ERTF14R0
MCR18ERTF14R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF14R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF14R0.pdf
Availability of MCR18ERTF14R0
QUANTITY
MCR18ERTF14R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF14R0
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF14R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF14R0
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF14R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF14R0 Details Description
Related parts for MCR18ERTF14R0
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HPL26H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.45-5.5V 20A 110W datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf