Rohm Semiconductor MCR18ERTF15R8
MCR18ERTF15R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF15R8
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF15R8.pdf
Availability of MCR18ERTF15R8
QUANTITY
MCR18ERTF15R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF15R8
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF15R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF15R8
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF15R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF15R8 Details Description
Related parts for MCR18ERTF15R8
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 620 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET HOLE PLUG .560"-.564" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf