Rohm Semiconductor MCR18ERTF1604
MCR18ERTF1604 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1604
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1604.pdf
Availability of MCR18ERTF1604
QUANTITY
MCR18ERTF1604 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1604
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1604
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1604
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1604 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1604 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1604
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.32A 56 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
LED T1 2X4 ARRAY GREEN/AMBER PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL PROGRAMMING RENESAS MCU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1.25A 200 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 1000VAC datasheet.pdf