Rohm Semiconductor MCR18ERTF17R4
MCR18ERTF17R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF17R4
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF17R4.pdf
Availability of MCR18ERTF17R4
QUANTITY
MCR18ERTF17R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF17R4
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF17R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF17R4
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF17R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF17R4 Details Description
Related parts for MCR18ERTF17R4
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
SOCKET SAK 2.5 WDU 4/6/1 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf