Rohm Semiconductor MCR18ERTF17R4
MCR18ERTF17R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF17R4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF17R4.pdf
Availability of MCR18ERTF17R4
QUANTITY
MCR18ERTF17R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF17R4
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF17R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)